החתול שבשק הליגליזציה שלמעשנים כדאי להכיר

אני דווקא אוהב חתולים, כך שאם היתי קונה שק עדשים והיה מתגלה בו חתול הייתי די מבסוט (בהנחה שהיה לחתול בית שימוש  אחר..). אבל לא לשם כך אנחנו פה.

סליחה-מיצי


בבית הספר לימדו אותנו ש"מריחואנה" (קנאביס) מובילה להרואין, פגיעה מוחית, הזיות ומוות. כשגדלנו וחווינו על בשרנו את ההשפעות של עישון קנאביס לא הופתענו לגלות שמה שלימדו אותנו אינו נכון. פעם אם היה מתגלה בחברה שעישנת חשיש הדעות עליך היו מקבלות ריח רע וצבע כהה-משהו ומבעבע, היית נחשב לקרימינל מינימום. אמנם בחוגים מסויימים זה עדיין כך, אבל באופן כללי, השימוש בצמח נהיה נפוץ מאוד ובדרך כלל לא יעשו לך פרצופים אם יתגלה שעישנת, גם אם חושבים שזה לא טוב עבורך. הנבואה שאם תעשן מריחואנה תהפוך בין לילה או מתישהו במהלך חייך לקראק-הד נחשפה כבולשיט, וגם התפיסה המונפצת שמעשני עשבים אלו פוגעים בחברה כבר לא עושה הרבה רושם. הדבר היחיד שנראה סביר לומר הוא שהם עלולים לגרום נזק לעצמם, ובין אם זה נכון או לא, רק מנוולרציני (64% מהישראלים לפי הדוח בהמשך אם אתם מאמינים לו…) יאמר שהוא חושב שצריך להרביץ לך אם אתה עושה לעצמך נזק ע"י עישון עשבים מסוג זה (או שבאימות הוא יאמר לך שזה לא צריך להיות חוקי אבל לא צריכים להרביץ לך… נו יופי). כלומר, האנשים ה(יותר)שפויים לא יחשבו שצריך לשלוח בריונים לבושי כחול אליך הביתה להחטיף לך אם אתה מעשן איזה ג'ויינט או שניים או שבע מאות אלף, אבל בגלל שהחברה עדיין אוחזת בשלל אמונות תפלות בעלות אופי מדינאי, בלתי נמנע שבכדי למצוא פתרון לסתירה החברתית הזו – הפעלת אלימות קשה כנגד מי שנתפסים כחפים מפשע – מיד ילכו האנשים למדינה בבקשה למסד ולחוקק את פעולת העישון ונגזרותיה. לא להפסיק להכות חס וחלילה, אלא לכתוב על גבי ניירות שמותר לך מעכשיו לעשן. אלא שפה טמון הנחש שבשק: מרגע שהממשלה אומרת שמותר, היא בדרך כלל מוסיפה באותיות קטנות: בתנאי כזה וכזה תחת רשיון מתאים מ"הסמכות המוסמכת" + אנחנו רוצים אחוזים.

מכון ירושליים לחקר שווקים פרסם מחקר שמצא כי במקרה של ליגליזציה ירד המחיר לצרכן מ-100 ל-59 ש"ח לגרם. אם נוריד את ה- 53% שוד של המדינה או בכינויו הידוע "מס", נגיע ל- 28.32 ש"ח לגרם – מחיר סביר בהחלט. כיום אפשר לראות את תוספת הסיכון שבעיסוק מגולמת במחיר לצרכן, שכן אם המוכר שלך יתפס ע"י עובדי המדינה המתאימים הם יפעילו נגדו אלימות. במידה ותהיה "ליגליזציה" אפשר יהיה לראות את תוספת הפרוטקשן של המדינה מגולמת במחיר לצרכן (אם לא תשלם הם יפעילו נגדך אלימות) – אך אם נהיה מוכנים לוותר לגמרי על האלימות, המחיר יהיה 28 ש"ח לגרם! המדינה מעלה את המחיר ביותר מ200% כיום, ולאחר ליגליזציה היא תעלה את המחיר "רק" ב 100% לפי ההערכה הזו, אבל נשאלת השאלה, מדוע בכלל שהיא תעלה את המחיר? ומדוע שתפעיל בכלל אלימות?
מה היא עשתה בשביל הכסף הזה מלבד לשלם לאנשים שייגבו בכוח את הכסף הזה וכמו כן לרשויות שישפטו וירדפו אותך אם לא תשלם את הכסף הזה?
מה היא ההצדקה ההגיונית שהולכים לתת לי בכדי שאשלם לה מרצוני החופשי, מלבד האיום באלימות אם לא אשלם לה?

אשמח לשמוע.

22 מחשבות על “החתול שבשק הליגליזציה שלמעשנים כדאי להכיר

 1. ההצדקה של המדינה היא שיש לה את הכוח… אנשים חמושים שמוכנים לגבות ולפגוע במי שלא משלם.
  לא הבנתי למה הנושא קשור לסמים, הרי זה נכון לכל נושא- מה ההצדקה שלה לגבות כסף על כל ייצור של מוצר כלשהו?

  • נכון, ההצדקה שלה לגבות כסף על כל ייצור הוא אלימות.

   הקשר לסמים הוא שהפוסט מופנה לעבר המעשנים ששולחים לי על ליגליזציה כל הזמן. הפוסט הזה הוא התשובה שלי כלפיהם, הם רואים בליגליזציה פתרון לבעיית האלימות שהם חווים, אני רואה בליגליזציה מסך שנועד להסתיר אותה.

   ותודה על התגובה.

   • ובכל זאת, לגליזציה היא מצב יותר חופשי מקרימינליזציה מלאה

   • אני לא מעוניין בכלוב גדול יותר, אלא בהיעדר כלוב.
    כלומר, אם ליגליזציה היא מצב חופשי יותר מקרימינליזציה, ודה-קרימינליזציה היא מצב חופשי לחלוטין, אני הולך להשקיע את הזמן והאנרגיה שלי בדה-קרימינליזציה: בחופש מכלוב ולא בגודל הכלוב.

   • איך זה יותר חופשי? בדה-קרימינלזיצה אפשר לקחת ממך קנס על זה שתופסים אותך מעשן

   • אתה צודק, קראתי עוד פעם את ההגדרה של דה-קרימינליזציה (היא לא כמו שחשבתי) והיא לא סותרת שימוש בהענשה כגון היטל קנסות או מעצר (ובכך אני לא מבין מה ההבדל בכלל בינה לבין ליגליזציה, שהרי גם אחריה יוטלו קנסות על מי שאין לו אישור מתאים). הבעיה בכך היא שמרגע ששוטר עוצר אותך בגין פשע ללא קורבן אתה הופך לקורבן של הפשע שהוא מבצע כלפיך: גם אחרי ליגליזציה וגם אחרי דה-קרימינליזציה. אבל העמדה שלי נשארת לגבי כך שאני לא מעוניין בליגליזציה שבה יאמרו לי שאני צריך אישור בכדי לעשן. פשוט לימדת אותי משהו חדש: תוסיף לזה שאני גם לא רוצה דה-קרימינליזציה. אני רוצה שהם יפסיקו להשתמש באלימות כלפי מי שלא פגע באף אחד.

    הקטע שלהם זה ללכוד אותנו במילים. נניח: אם אתה לא רוצה ליגליזציה אז אתה רוצה דה-קרימינליזציה. אבל הם הגדירו גם כאן וגם כאן שהם "יכולים להטיל קנס או לחייב ברישיון". האלימות שלהם טמונה שם, והיא הכלוב שלנו. ואותו צריך, כך אני טוען, לשבור לרסיסים.

    עריכה: ואני אפילו לא מעשן שום דבר. העניין הוא עקרוני נטו.

   • אני לא בטוח עד כמה אתה מתמצא במושגים, אז:
    דה-קרימינליזציה – הסמים עדיין נשארים לא חוקיים, אבל השימוש בהם הוא לא עבירה פלילית.
    לגליזציה – משהו שדומה להשוואת התנאים לאלכוהול. מקסימום איזו הגבלת גיל, או הגבלה לאזרחים זרים, אבל בגדול, בלי רשיונות.

    אם אתה עכשיו אומר, אני לא מוכן לקדם לגליזציה, כי הולכים לגבות על זה מסים, זו גישה לא פגרמטית בעליל. אנרכו-קפיטליזם זו אחלה אידיאולוגיה, אבל כדי שזו תהיה אידיאולוגיה פרקטית ולא אוטופיסטית, צריך לקדם כמה שיותר את החופש במסגרות, ולא לעשות "ברוגז" עם המדינה ולא לקבל שום פשרה מלבד מיגורה המוחלט.

    נ.ב
    גם במצב של לגליזציה, מי שיעדיף, תמיד יוכל לקנות בשוק השחור.

   • לגבי צירוף המילים "לא חוקי", בעיני יש בעיה, כי יכול להיות פירוש "שלא בתוך החוק, לא מחוקק" ואפשר גם שיתכוון ל"אסור בחוק"… נקודה למחשבה.

    אתה יודע שצריך רישיון בכדי למכור אלכוהול, נכון?

    אני לא יודע איך אני יכול בכלל לקדם ליגליזציה. זה לא שאני מוכן או לא מוכן לקדמה, אני פשוט לא יודע מה זה אומר "לקדם ליגליזציה". האם הבלוג הזה נחשב בעיניך כ"קידום אנרכיה"? אני לא יודע, אני רק כותב פה רעיונות ומעלה טענות. אבל נגיד לרגע שבכך שאני כותב פה את כל הדברים שאני כותב אני מקדם אנרכיה. ואם כך הדבר, אז אפשר גם לטעון שאני יותר פרקטי מכיוון שאני מנסה להפיל לגמרי את קירות הכלא בעוד מקדמי הליגליזציה מנסים רק להגדיל את התא ע"י בקשות מהסוהר או הבעלים של הכלא.
    אבל עכשיו באמת, אני לא מעשן כמו שכתבתי, אני חושב שזה לא טוב, אך אני לא רוצה שעישונך או גידולך יותנה באיזה נייר או אישור מאיזו סמכות מונפצת, כמו שלא הייתי רוצה שיקשרו את שתיית הבירה שלי במתן רשות. אני לא עבד. אני לא ילד. אני מסוגל לקחת אחריות על עצמי ועל חיי. ואני גם לא חושב שזה מוסרי לאיים עליך בכדי שתוסיף עוד 100% מהתשלום על פרחי קנאביס שלך עבור המאיים. ההיפך, אני הולך יותר רחוק ממך בקרב על החופש שלך: אני רוצה שתהיה יותר חופשי ממה שהליגליזציה "תרשה" לך.

    ושוב, אני לא יודע מה זה "ברוגז עם המדינה". מה זה אומר "לא לקבל שום פשרה"?
    האם אני בכלל יכול לבחור אם לקבלה או לא?
    אז אני מחוייב להסכים לפשרות?
    מה זה אומר צריך לקדם כמה שיותר חופש במסגרת? מה אומר ה"צריך" במשפט הזה? מי צריך? למה צריך? האם אני הוא הצריך לקדם יותר חופש בתוך המסגרת? הרי כל הפואנטה שלי זה לדבר על האלימות של המסגרת, וזה באמת כל מה שאני עושה פה(כמעט).

   • אתה צודק בקשר לרשיונות על אלכוהול, אבל חשבתי שדיברת על רשיונות קנייה.
    בכ"מ, ההיגיון שלך אומר שאתה לא מוכן לבקש מהסוהר שיביא לך עוד כמה פירורי לחם, אלא אתה רוצה לבטל את בית הכלא כליל. אז מה לעשות, שבישראל הסוציאליסטית של 2013, כל פירור נחשב, וביטול הכלא לא נראה באופק. אז הדבר הכי פרודוקטיבי שאנחנו יכולים לעשות, זה לבקש פירורים.
    ומה הכוונה בקידום החופש במסגרת הקיימת? הכוונה לתמוך בח"כים שמקדמים לגליזציה, צבא מקצועי, סחר חופשי ועוד, למרות שזה אולי לא נעים להגיד תודה לסוהרים שלך. וכמובן, שזה לא סותר במקביל קידום רעיוני של אנרכו-קפיטליזם, עד שתהיה קרקע יותר יציבה לביטול המדינה. דבר איתי כשיהיו 10% אנרכיסטים בישראל.
    וד"א, ממליץ לך לקרוא את פרק 9 ב"החברה הפתוחה ואויביה"

   • אז אני מבין מכך שאתה מסכים כי בשני המקרים, ליגליזציה ודה-קרימינליזציה, צריך "אישורים מהמנהל", ואם הם אינם קיימים אז מופעלת נגד אותו חסר אישור אלימות, ובזאת נוצר מצב שהפושע הוא הממסד או הפקיד הספציפי.

    אני מבקש ממך שלא לעוות את דברי. ההיגיון שלי בהחלט לא אומר שאנסה לשבור את קירות הכלא כי איני מוכן לבקש פירורי לחם מהסוהר. זה בכלל לא מה שאמרתי. אני דיברתי על הגדלת החופש במקצת אל מול ביטול העבדות, ולא רמזתי לרגע שאעדיף לגווע ברעב לפני שאבקש פירורי לחם מאנשים אלימים.

    ובכן, אני מאמין שפעולות פוליטיות אינן פרודקטיביות ולכן אני כבר לא נוהג כך. הזמן שלי יקר לי, ואם היה לי עוד זמן אולי הייתי כותב פה יותר, אבל בהחלט לא הייתי מתפרס גם על אקטיביזם פוליטי וגם על לכתוב בלוג אנרכיסטי. אני יודע שהסמכות שיש למדינה היא לא יותר מאמונה חברתית שלא ע\אומתה כשם שאני יודע שהיא כלל אינה קיימת. עבורי, לפנות לדמוקרטיה או למדינה ולבקש מהן בקשות או לבצע פעולות המניחות את קיומן במציאות יהיה סתירה עצמית עמוקה מידי. זה משהו שכבר לא יכול לקרות, כמו שאדם אשר האמין כי כדור הארץ שטוח והתפכח מן האשליה הזו כבר לא יוכל לחזור לחשוב שהוא שטוח.

    בינתיים, אני אקח חלק בבנית התשתית לאותם 10%.

    ותודה על התגובות.

   • זה ש"מדינה" היא אולי מושג נזיל, לא אומר שהיא לא קיימת. אם אתה חושב שהיא לא קיימת, אתה מוזמן להפסיק לשלם מסים ולראות מה קורה.

   • אני יודע מה יקרה:
    אנשים שמאמינים במדינה יבואו ויתנו לי מכות.
    זו לא הוכחה למדינה, אלא אם אתה מאמץ את ההגדרה שלי למדינה:
    "הסמכות בה מאמינים חלק מתושבי איזור גאוגרפי, אשר נתונה למי שהיא אמרה שהיא נתונה לו באותו רגע"

    המדינה היא אמונה, המילה הזו לא מתארת חברת אנשים, איזור גיאוגרפי או חוזה תקף.

   • גם כסף מבוסס על אמון. זה לא אומר שאין כזה דבר כסף.

   • גם ההחלפה של שני משוגעים המחליפים אחד עם השני פילים ורודים בחזירים מעופפים מבוססת על אמון, אבל זה לא אומר שיש כאלו דברים.

 2. ליברטנים קיצוניים .

  סרעברעבק תן קודם ליגליזציה , חשבון פשוט היום גרם 100 שקל , תוריד את זה ל60 ש"ח זה כמעט חצי , בוא נגיד תודה רבה!!!!!!! בנוסף תוכל לגדל בבית כי האכיפה תפסיק להיות נאצית!

  עוד לא הגענו לדה-קרימנליזציה כבר אתה בוכה ? יש פה מדיניות גרמנית כלפי צרכנים ואתה מתלונן על מס שעוד לא שילמת על קנאביס?!?!?!?!?!!!

  המדינה זה מונופול של כוח , זה הסכמה הדדית בין כל האנשים שהשימוש בכוח יהיה מרוכז במדינה , על מנת שכל אחד מאיתנו לא ישתמש בכוח על דעת עצמו ושיקולו כלפיי האחר . יכול להיות שהקונספט קצת מיושן מה קשור אבל לקנאביס ?

  • הי ויטלי,
   אם היה הדבר תלוי בי היתי ישר "נותן" לך לעשן. ליגליזציה אני לא יכול לתת, ושום דבר שאכתוב פה לא יכול "לקחת" לך את הליגליזציה, כך שאיני מבין למה כוונתך.
   תודה רבה אני אומר לחבר שמביא לי משהו או שהיה נחמד או טוב כלפי, אני מסרב לומר תודה רבה לשודד שהחליט לשדוד ממני 30 שקל במקום 60 שקל! אני פשוט מסרב! לא מוכן לתת לו את הכבוד הזה.
   לגבי הגידול בבית – אני לא מעשן ובכלל לא מתעסק בסמים כך שאני לא אגדל גם אם זה יהיה חוקי. לגבי האכיפה – הרשה לי להביע ספק כי במידה ותהיה ליגליזציה האכיפה לא תהיה "נאצית", לדעתי מי שלא יקבל רישיון מתאים יפגש פנים מול פנים באותה האכיפה שדיברת עליה.

   אני בוכה פה במילים את הכאב שעוד יגרם לצרכנים מהליגליזציה, ליבי איתכם! אני לא חושב שלמישהו יש "זכות" לקבוע בכוח ואימה מה עליכם להכניס או שלא להכניס לגופכם. אני טוען שהמדיניות אותה כינית גרמנית תימשך בעכבות הליגליזציה.

   ההסכמה אינה של כולם ולכן זו עריצות.

   ותודה שהגבת.

 3. "אלא שפה תמון הנחש שבשק: מרגע שהממשלה אומרת שמותר,"

  אהבתי את מה שכתבת, אבל כותבים טמון ולא תמון, just saying…..
  יאללה ביי ושתהיה שכטה איכותית צ'או

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s